Hoppa till innehållet
Choose language
  • Hem
  • Nyheter
  • Skarpt Läges jobbmässa fortsätter vara populär

Skarpt Läges jobbmässa fortsätter vara populär

I början av mars gick Skarpt Läges jobbmässa av stapeln för det elfte året i rad, där unga vuxna får möjlighet att träffa arbetsgivare som söker personal. Nytt för i år var att mässan hölls på Lindholmen Science Park.

Fullt ös på Skarpt Läges jobbmässa. Foto: Elina Maaranen

Fredagen den 7 mars var det dags för föreningen Skarpt Läges stora jobbmässa för 16-30åringar. Mässans fyra timmar genererade över 1 000 besökare och hölls i år på Lindholmen Science Park, en ny lokal för mässan som 2024 var i foajén på Göteborgs Operan. Snittåldern på besökarna var 23 år, lägre jämfört med tidigare år, och ungefär 60 procent av de besökande var kvinnor.  

Jobbmässan hade drygt 30 utställande arbetsgivare från flera branscher inom regionen som var redo att prata jobbmöjligheter med besökarna. De 29 utställarna, däribland SOS Alarm, WeQube och Scandic, erbjöd tillsammans över 1600 jobb, och i slutet av mars hade över 90 intervjuer ägt rum.

Skarpt Läge har sedan 2014 arbetat med att koppla samman unga människor och arbetsgivare. Tusentals personer har fått jobb tack vare deras jobb- och kompetensmässa, som grundades av Fredrik Karlsson och Lotta Susanne Forsberg.

Foto: Elina Maaranen

Näringslivsgruppen har varit med sedan starten av Skarpt Läge, såväl jobb- och kompetensmässan som digitala plattformen Jobbpoolen som möjliggör direktkontakt mellan arbetssökande och näringslivet. Gruppen har även bidragit till CV-stugan som hjälper unga vuxna att förfina sitt CV inför träff med arbetsgivare och Pepp och prepp, mindre jobbmässor vars syfte är att rusta och stödja individer från socialt utsatta områden inför arbetsmarknaden.