Hoppa till innehållet

Marknad & Kommunikation

Marknad & Kommunikation har i uppdrag att:

  • kommunikativt paketera reseanledningar.
  • stärka och utveckla destinationens varumärke.
  • ansvara för kommunikation i alla kanaler med fokus på destinationen.
  • ansvara för bolagets internationella destinations-PR.

Vi stödjer bolagets enheter och samarbetspartner i kommunikationsarbetet genom att utveckla och tillgängliggöra verktyg för kommunikation samt ge råd och stöd.

Andrea Jovell, Chef Marknad & Kommunikation

andrea.jovell@goteborg.com
+ 46 703 97 00 63

Helena Lindqvist, Projektledare European Capital of Smart Tourism 2020

Stefan Gadd, Press och Informationschef

stefan.gadd@goteborg.com
+46 31 368 40 30

Övergripande ansvar för generella press- och bolagsfrågor. Driver även bloggen Snack om Turism.

Bodil Kronstam Brattö, Kommunikationsstrateg

Teman och säsonger

Jessica Westh, Affärsutvecklare

jessica.westh@goteborg.com
+46 31 368 40 34

Ansvarar för Shopping och Höststaden.

PR, kampanj och travel trade

Charlott Holmåker, Pressansvarig

Ansvarar för PR i Sverige, Norge och Danmark.

Eva Lehmann, Enhetschef PR och Kampanj

eva.lehmann@goteborg.com
+ 46 706 51 52 44

Niclas Eklund, Kampanjledare

niclas.eklund@goteborg.com
+46 31 368 40 25

Ansvarar för samarbete med Göteborgsregionen och projektet Nära Göteborg.

Petra Gamerdinger, Travel trade & Pressansvarig

petra.gamerdinger@goteborg.com
+ 46 31 368 42 24

Ansvarar för PR i Tyskland och USA.

Sanna Björlin, Pressansvarig

Ansvarar för PR i UK, Kina/Indien och övriga marknader.

Inhousebyrån

Anders Storm, Webbredaktör/Social Media Manager

anders.storm@goteborg.com
+46 31 368 41 47

Gustaf Holm, Webbredaktör och webbutvecklare

gustaf.holm@goteborg.com
+46 737 22 76 49

Jonas Larsson, AD

jonas.larsson@goteborg.com
+46 739 95 10 73

Louise Parra Karlander, Enhetschef Inhouse

Maria Kopp, Digital Kommunikatör

maria.kopp@goteborg.com
+46 31 368 41 43

Mattias Hallén, Copywriter/Digital kommunikatör

mattias.hallen@goteborg.com
+46 720 19 91 81

Peter Kvarnström, Grafisk formgivare

Sebastian Lundfall, Copywriter och kreativt ansvarig

Besöksservice

Alberto Araque, Turistbyrån/Distribution

alberto.araque@goteborg.com
+46 31 368 42 00

Annelie Karlsson, Chef Besöksservice

Annis Emanuelsson, Receptionen Göteborg & Co

Christina Bonnevier, Digital kommunikatör / Guideauktorisationer

Elisabeth Rönngren, Annonsförsäljning

Gunilla Stenström, Koordinator, Turistbyrån

Maria Cylvén, Turistbyrån

maria.cylven@goteborg.com
+46 31 368 42 00

Marina Lindbom, Teamledare Turistinformation

marina.lindbom@goteborg.com
+46 31 368 42 00

Ninna Kvarby, Teamledare Contact Center

ninna.kvarby@goteborg.com
+46 31 368 42 00

Petra Johansson, Receptionen Göteborg & Co

petra.johansson@goteborg.com
+46 31 368 40 00

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera