Hoppa till innehållet

Jubileumsorganisation Göteborg 400 år

År 2021 fyller Göteborg 400 år. I samverkan med ett stort antal aktörer driver vi projekt och verksamheter inom områden som har stor betydelse för destinationens framtida verksamhet. Här är projektgruppen för Göteborgs 400-årsjubileum.

Therese Brusberg, Chef Göteborgs 400-årsjubileum

Alexsandra Flinck, Projektkoordinator

Ann-Catrine Boldyn, Koordinator

Invigning och jubileumshelg

Anna Mjörnvik, Projektledare

anna.mjornvik@goteborg.com
+46 706 31 38 17

Invigning Göteborgs 400-årsjubileum

Annelie Karlsson, /Projektledare Tillgänglig skärgård

Annika Lotzman Sandelind, Projektledare

Summit 2021

Birgitta Bergerlind, Enhetschef Upplevelseåret

Christian Westerberg, Processledare

Fokusår 2020 Hållbart växande

Elvira Sandell, Grafisk designer/kommunikatör

elvira.sandell@goteborg.com
+46 707 14 64 64

Emma Backman, Digital kommunikatör / Social media manager

emma.backman@goteborg.com
+46 31 368 41 36

Ingrid Dahlén, Samordnare Ung referensgrupp/Power to the Youth

ingrid.dahlen@goteborg.com
+46 72 255 75 29

Jessica Winnberg, Producent

jessica.winnberg@goteborg.com
+ 46 728 56 68 41

Göteborgs 400-årsjubileum

Johan DePaoli, AD / Grafisk formgivare

johan.depaoli@goteborg.com
+46 761 30 41 23

Kristian Ferrara, Projektledare

Jubileumshelgen 4-6 juni 2021

Linda Nordberg, Kommunikatör / Marknadskommunikatör

linda.nordberg@goteborg.com
+46 31 368 42 62

Liselotte Marcusson, Kommunikatör

Maria Särnholm, Marknadskommunikatör

maria.sarnholm@goteborg.com
+ 46 31 368 41 46

Mia Samuelsson, Konstnärlig ledare

mia.samuelsson@goteborg.com
+46 707 80 00 97

Michélle Bödtker-Lund, Producent

Invigning och jubileumshelg

Pauline Pontois, Koordinator och relationer

pauline.pontois@goteborg.com
+46 31 368 40 61

Sofia Berntsson, Utvecklingsledare

sofia.berntsson@goteborg.com
+46 31 368 41 21

Terese Carlson, Jubileumsamordnare

terese.carlson@goteborg.com
+46 739 10 26 58

Therése Looström, Kommunikationsstrateg

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera