Hoppa till innehållet

Evenemang

Evenemang har i uppdrag att:
Driva och stärka Göteborg som evenemangsstad genom att strategiskt utveckla och möjliggöra hållbara evenemang inom kultur och idrott.

Evenemang består av tre enheter: Värva och försäljning, Evenemangsutveckling och Projekt.

  • Värva och försäljning fokuserar på kandidaturprocesser av större nationella och internationella evenemang inom musik, kultur och idrott.
  • Evenemangsutveckling bistår såväl interna och externa arrangörer och projektorganisationer med expertkunskap inom evenemangsledning och utveckling. Inom ramen för enhetens verksamhet finns även projektet Team Göteborg.
  • Projekt består av bolagets egna aktuella produktioner av evenemang.

Magnus Hallberg, Evenemangschef

magnus.hallberg@goteborg.com
+46 708 10 25 96

Sara Ohlsson, Koordinator inom avdelningen Evenemang

sara.ohlsson@goteborg.com
+46 722 25 07 90

Värva och försäljning

Anniela Forsell, Key Account idrottsevenemang

anniela.forsell@goteborg.com
+ 46 31 368 40 93

Ansvarar för utveckling och värvning av idrottsevenemang.

Fredrik Sandsten, Key Account kulturevenemang

Ansvarar för utveckling och värvning av musik-, kultur- och e-sportevenemang.

Evenemangsutveckling

Anna Trapp Axvi, Evenemangsutvecklare

anna.axvi@goteborg.com
+46 708 24 15 11

Åza Rydberg, Projektledare Team Göteborg

aza.rydberg@goteborg.com
+46 762 22 74 49

Filip Eklund, Hållbarhetsutvecklare

filip.eklund@goteborg.com
+46 31 368 42 78

Kristian Ferrara, Evenemangsutvecklare

Madeleine Eriksson, Evenemangsutvecklare Elitidrott och årligen återkommande idrottsevenemang

Sarah Marting, Enhetschef Evenemangsutveckling

sarah.marting@goteborg.com
+46 31 368 42 76

Projekt

Anna Mjörnvik, Projektledare

anna.mjornvik@goteborg.com
+46 706 31 38 17

Göteborgs Kulturkalas

Birte Niederhaus, Konstnärlig ledare

Göteborgs Kulturkalas

Cecilia Olofsson, Projektledare

Unimeet Gothenburg

Daina Sakars, Projektkoordinator

daina.sakars@goteborg.com
+46 31 368 42 64

Göteborgs Kulturkalas

Daniel Johansson, Producent

Göteborgs Kulturkalas

Jennie Heidenfors, Enhetschef Projekt

Jennie Turner, Enhetschef Vetenskapsfestivalen

jennie.turner@goteborg.com
+46 31 368 42 82

Vetenskapsfestivalen

Jenny Hultén, Konstnärlig ledare och programansvarig

Jenny Hultén
+4673-986 43 21

Vetenskapsfestivalen

Kajsa Ottis, Producent

kajsa.ottis@goteborg.com
+4670-734 75 47

Vetenskapsfestivalen

Kennet Sundberg, Producent

Vetenskapsfestivalen

Madeleine Koncilja, Producent

Skolprogrammet och Experimentverkstaden Vetenskapsfestivalen

Maria Cylvén, Projektkoordinator

Unimeet Gothenburg

Pauliina Forsling, Mat, marknad och miljökoordinator

Göteborgs Kulturkalas

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera