Hoppa till innehållet

Evenemang

Evenemang har i uppdrag att:
Driva och stärka Göteborg som evenemangsstad genom att strategiskt utveckla och möjliggöra hållbara evenemang inom kultur och idrott.

Evenemang består av tre enheter: Värva och försäljning, Event Support och Projekt.

  • Värva och försäljning fokuserar på kandidaturprocesser av större nationella och internationella evenemang inom musik, kultur och idrott.
  • Event Support bistår såväl interna och externa arrangörer och projektorganisationer med expertkunskap inom evenemangsledning, utveckling, logistik, infrastruktur, säkerhet och kommunikation. Inom ramen för enhetens verksamhet finns även projektet Team Göteborg.
  • Projekt består av bolagets egna aktuella produktioner av evenemang.

Magnus Hallberg, Evenemangschef

magnus.hallberg@goteborg.com
+46 708 10 25 96

Ann-Catrine Boldyn, Koordinator

Värva och försäljning

Anniela Forsell, Key Account idrottsevenemang

anniela.forsell@goteborg.com
+ 46 31 368 40 93

Anniela ansvarar för utveckling och värvning av idrottsevenemang.

Fredrik Sandsten, Key Account kulturevenemang

Fredrik ansvarar för utveckling och värvning av musik-, kultur- och e-sportevenemang.

Event Support

Charlotta Frantzich, Evenemangsutvecklare

Filip Eklund, Hållbarhetsutvecklare

filip.eklund@goteborg.com
+46 31 368 42 78

Kristian Ferrara, Evenemangsutvecklare

Sandra Pousette, Team Göteborg

sandra.pousette@goteborg.com
+46 31 368 40 00

Sarah Marting, Enhetschef Evenemangsutveckling

sarah.marting@goteborg.com
+46 31 368 42 76

Projekt

Agneta Olsson, Kommunikatör

agneta.olsson@goteborg.com
+46 31 368 42 53

Göteborgs Kulturkalas

Anna Mjörnvik, Projektledare

anna.mjornvik@goteborg.com
+46 706 31 38 17

Göteborgs Kulturkalas

Birte Niederhaus, Producent

Göteborgs Kulturkalas

Cecilia Olofsson, Projektledare

Unimeet Gothenburg

Daniel Johansson, Producent

Göteborgs Kulturkalas

Jennie Heidenfors, Enhetschef Projekt

Jennie Turner, Enhetschef Vetenskapsfestivalen

jennie.turner@goteborg.com
+46 31 368 42 82

Vetenskapsfestivalen

Jenny Hultén, Konstnärlig ledare och programansvarig

Jenny Hultén
+4673-986 43 21

Vetenskapsfestivalen

Johanna Molin, Infrastruktur- och säkerhetskoordinator

johanna.molin@goteborg.com
+46 72- 855 43 12

Göteborgs Kulturkalas

Kajsa Ottis, Producent

kajsa.ottis@goteborg.com
+4670-734 75 47

Vetenskapsfestivalen

Kennet Sundberg, Producent

Vetenskapsfestivalen

Kristín Grímsdóttir, Projektledare

Awake & Aware

Madeleine Koncilja, Producent

Skolprogrammet och Experimentverkstaden Vetenskapsfestivalen

Pauliina Forsling, Mat, marknad och miljökoordinator

Göteborgs Kulturkalas

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera