Hoppa till innehållet

Evenemang

Evenemang har i uppdrag att:
Driva och stärka Göteborg som evenemangsstad genom att strategiskt utveckla och möjliggöra hållbara evenemang inom kultur och idrott.

Evenemang består av tre enheter: Värva och försäljning, Event Support och Projekt.

  • Värva och försäljning fokuserar på kandidaturprocesser av större nationella och internationella evenemang inom musik, kultur och idrott.
  • Event Support bistår såväl interna och externa arrangörer och projektorganisationer med expertkunskap inom evenemangsledning, utveckling, logistik, infrastruktur, säkerhet och kommunikation. Inom ramen för enhetens verksamhet finns även projektet Team Göteborg.
  • Projekt består av bolagets egna aktuella produktioner av evenemang.

Magnus Hallberg, Evenemangschef

magnus.hallberg@goteborg.com
+46 708 10 25 96

Sara Ohlsson, Koordinator

sara.ohlsson@goteborg.com
+46 31 368 40 16

Värva och försäljning

Anniela Forsell, Key Account idrottsevenemang

anniela.forsell@goteborg.com
+ 46 31 368 40 93

Anniela ansvarar för utveckling och värvning av idrottsevenemang.

Fredrik Sandsten, Key Account kulturevenemang

Fredrik ansvarar för utveckling och värvning av musik-, kultur- och e-sportevenemang.

Event Support

Charlotta Frantzich, Evenemangsutvecklare

Linn Enckell, Marknadskommunikatör

linn.enckell@goteborg.com
+46 31 368 41 41

Liselotte Marcusson, Kommunikatör

Pauliina Forsling, Evenemangsutvecklare

Sandra Pousette, Team Göteborg

sandra.pousette@goteborg.com
+46 31 368 40 00

Sarah Marting, Enhetschef Event Support

sarah.marting@goteborg.com
+46 31 368 42 76

Projekt

Agneta Olsson, Kommunikatör

agneta.olsson@goteborg.com
+46 31 368 42 53

Göteborgs Kulturkalas

Ann-Catrine Boldyn, Koordinator

Invigning och jubileumshelg

Anna Mjörnvik, Projektledare

anna.mjornvik@goteborg.com
+46 706 31 38 17

Invigning Göteborgs 400-årsjubileum

Annika Lotzman Sandelind, Projektledare

Jubileumsdagarna 2021

Birte Niederhaus, producent

Göteborgs Kulturkalas

Cecilia Olofsson, Projektledare

Unimeet Gothenburg

Daina Sakars, Koordinator (Föräldraledig)

daina.sakars@goteborg.com
+46 31 368 40 00

Daniel Johansson, Producent

Göteborgs Kulturkalas

Elin Rein, Koordinator och Kommunikatör

elin.rein@goteborg.com
+46 31 368 40 00

Göteborgs Kulturkalas

Filip Eklund, Producent och miljöansvarig

filip.eklund@goteborg.com
+46 31 368 42 78

Göteborgs Kulturkalas

Jennie Heidenfors, Projektchef

Jennie Turner, Verksamhetsansvarig

jennie.turner@goteborg.com
+46 31 368 42 82

Vetenskapsfestivalen

Jenny Hultén, Konstnärlig ledare och programansvarig

Jenny Hultén
+4673-986 43 21

Vetenskapsfestivalen

Jessica Winnberg, Producent

jessica.winnberg@goteborg.com
+ 46 728 56 68 41

Göteborgs 400-årsjubileum

Johanna Molin, Infrastruktur- och säkerhetskoordinator

johanna.molin@goteborg.com
+46 72- 855 43 12

Göteborgs Kulturkalas

Kajsa Ottis, Producent

kajsa.ottis@goteborg.com
+4670-734 75 47

Vetenskapsfestivalen

Kennet sundberg, Producent

Vetenskapsfestivalen

Kristian Ferrara, Projektledare

Jubileumshelgen 4-6 juni 2021

Kristín Grímsdóttir, Projektledare Awake & Aware

Lisa Grettve, Kommunikatör

lisa.grettve@goteborg.com
+46 722 55 84 25

Vetenskapsfestivalen

Madeleine Koncilja, Producent

Skolprogrammet och Experimentverkstaden Vetenskapsfestivalen

Madeleine Rexius, Koordinator

Marina Hanna Esso, Bemanningsassistent

Göteborgs Kulturkalas

Michélle Bödtker-Lund, Producent

Invigning och jubileumshelg 2021

Mikael Isacson, Producent

mikael.isacson@goteborg.com
+46 31 368 42 67

Göteborgs Kulturkalas och Julstaden Göteborg

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera