- Hem
- Kunskap och statistik
- Så går det för Göteborgs besöksnäring
- Lägesbild februari 2026
Lägesbild februari 2026
Februari: Bred och stabil tillväxt för hotellmarkanden
2026 har inletts med starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal. Antalet gästnätter i januari var det högsta som någonsin uppmätts för en januarimånad, en ökning med 8 procent jämfört med samma månad föregående år. I februari steg RevPAR med 11 procent jämfört med februari i fjol, främst till följd av högre beläggning. Inför våren är bokningsläget starkare än vid motsvarande tidpunkt 2025. Däremot är maj och juni svagare, vilket i huvudsak förklaras av att större evenemang på Ullevi saknas i år.

Ökad efterfrågan i februari
Hotellmarknaden i Göteborg utvecklades tydligt positivt under februari. Beläggningsgraden ökade med fyra procentenheter samtidigt som snittpriserna steg med 4 procent. Den kombinationen av ökad efterfrågan och stärkt prisnivå lyfte RevPAR med 11 procent. Även volymen utvecklades starkt, där antalet sålda rum ökade med 9 procent. Sammantaget innebär det att 2026 har inletts med bred och stabil tillväxt i samtliga centrala hotellnyckeltal.
Sportlovet inföll för stora delar av södra och västra Sverige i februari, vilket gav ett tydligt genomslag i hotellstatistiken, särskilt under vecka 7. Att Alla hjärtans dag dessutom inföll på en lördag förstärkte effekten och bidrog till en ovanligt stark hotellhelg. Även Göteborg Horse Show bidrog till att stärka efterfrågan under månaden.
Beläggningsgraden i Göteborg var högre än i Stockholm men något lägre än i Malmö. Samtidigt var tillväxten i RevPAR och antalet sålda rum starkare i Göteborg än i Stockholm, medan Malmö noterade en minskning i antalet sålda rum. Sett i ett skandinaviskt perspektiv står sig Göteborgs utveckling väl. Antalet sålda rum ökade snabbare här än i Köpenhamn, Oslo och Helsingfors under februari, vilket bekräftar en konkurrenskraftig och robust efterfrågan.

Rekordmånga gästnätter i januari
I januari noterades 366 090 gästnätter på destinationen. Det är det högsta antalet som någonsin uppmätts under en januarimånad och motsvarar en ökning med 8 procent jämfört med samma månad 2025.
Både utländska och svenska gästnätter ökade i samma takt, med 8 procent. De norska gästnätterna stack ut med en tillväxt på 11 procent, medan de danska ökade något mer måttligt, med 6 procent.
Göteborg var den enda storstadsregionen som uppvisade en tydlig tillväxt i januari 2026. I Stockholm ökade gästnätterna med 1 procent, medan utvecklingen var i stort sett oförändrad i Malmö och i övriga landet utanför storstäderna. Utvecklingen är i linje med en mer långsiktig trend där Göteborg växer snabbare än övriga Sverige. Under 2025 ökade det totala antalet gästnätter med 8 procent i Göteborg, jämfört med 2 procent i Stockholm.
Evenemang och mässor påverkar bokningsläget
Inför mars och april är bokningsläget starkare än vid samma tidpunkt i fjol. Efterfrågan i mars drivs bland annat av kongresser som Underhållsmässan och Nordiska Skolledarkongressen. För maj och juni är bokningsnivåerna däremot lägre än förra året. En viktig förklaring är att Håkan Hellström genomförde tre konserter på Ullevi i juni 2025, medan motsvarande större konsertevenemang saknas i juni 2026.
Inför högsommaren ser det betydligt starkare ut. Bokningsläget för juli och augusti är mycket gott, med flera större evenemang på programmet, däribland Volleyboll-EM och konserter med Swedish House Mafia.
Stark framtidstro inför vårsäsongen
Vårens Destinationsbarometer visar på en stark framtidstro inom Göteborgs besöksnäring. Bedömningen av den egna verksamhetens utveckling inför vårsäsongen 2026 ligger kvar på en hög nivå. Andelen positiva svar är i nivå med förra våren (66 procent), samtidigt som andelen pessimistiska bedömningar har minskat.
Synen på destinationens utveckling har samtidigt stärkts tydligt. Andelen positiva bedömningar av Göteborg som destination har ökat från 54 procent förra våren till 68 procent inför vårsäsongen 2026, vilket är den högsta nivån sedan mätningarna startade.
Läs mer om vårens Destinationsbarometer här.
Resandet ökar globalt samtidigt som osäkerheten tilltar
Eskaleringen i Mellanöstern bidrar till ökad osäkerhet hos både företag och hushåll. Hur situationen utvecklas kan få konsekvenser för energipriser, transportkostnader och inflation. Vid ökad geopolitisk oro tenderar resandet också att bli mer regionalt, där fler väljer resmål närmare hemmet samtidigt som konsumtionen kan bli mer återhållsam.
Samtidigt visar internationell statistik att den globala turismen fortsatte att växa under 2025. Enligt Världsturismorganisationen, UN Tourism, uppgick antalet internationella resor till 1,52 miljarder under året. Det motsvarar en ökning med 4 procent jämfört med 2024 och innebär en ny rekordnivå.
Utvecklingen bekräftar att den globala reseefterfrågan fortsatt är stark och i stort sett har återhämtat sig till nivåer före pandemin. Tillväxten drevs bland annat av ökad flygkapacitet, förenklade visumregler och stabil utveckling på flera större marknader. Regionalt ökade Afrika snabbast med 8 procent, medan Europa växte med 4 procent.
| Februari | 2026 | +/- 26/25 |
|---|---|---|
| Beläggningsgrad | 57% | +4 p.e* |
| Snittpris | 1 056 kr | +3 % |
| RevPar | 606 kr | +11 % |
| Beläggning mån-tors | 57% | +4 p.e* |
| Beläggning fre-lör | 71% | +3 p.e* |
Källor:
- Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal och bokningsläge för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen
- Tillväxtverket – Gästnätter. Obs. Förändringar på marknadsnivå har justerats på grund av tidigare rapporteringsfel hos vissa hotell.
- UN Tourism – International tourist arrivals up 4% in 2025 reflecting strong travel demand around the world
- Möteskalender Göteborg & Co: Möteskalender – Göteborg & Co
- Evenemangskalender Göteborg & Co: Evenemangskalender

Prenumerera på lägesbilden
Missa aldrig en lägesbild! Som prenumerant får du Lägesbilden direkt till din mejl.
Prenumerera på analysen

Gästnattstatistik
Få koll på hur många gästnätter en stad eller en kommun har i Sverige och hur beläggningen ser ut på Tillväxtverkets hemsida.