Hoppa till innehållet
Choose language
  • Hem
  • Nyheter
  • Avenyn blir folkfest under Göteborgskalaset

Avenyn blir folkfest under Göteborgskalaset

En stor scen på Götaplatsen, dansbana i Bältespännarparken, större matutbud än någonsin och mer av Göteborg. Dessutom stängs övre delen av Avenyn av så att folkfesten flyttar ut på gatorna igen. Det är några av nyheterna när Göteborgs egen stadsfestival genomförs 27-30 augusti under nygamla namnet Göteborgskalaset. 

Med ökat anslag i ryggen växer Göteborgskalaset 2026. Festivalen tar mer plats i stadskärnan – från Götaplatsen och Avenyn till Bältespännarparken, Kungstorget, Grönsakstorget och Kungsparken. 

I december kom nyheten att festivalens stora scen blir på Götaplatsen. Nu står det också klart att hela området runt övre Avenyn stängs av för trafik under festivaldagarna. Här flyttar restauranger och barer ut på gatan och skapar en levande mötesplats före och efter konserterna.  

– Många kommer ihåg hur det var på 90-talet då Avenyn stängdes av under kalaset och man kunde sitta ute och äta och dricka tillsammans mitt på paradgatan.  Vi vill ta med oss den känslan och skapa något för dagens Göteborg, säger Anna Mjörnvik, projektledare för Göteborgskalaset.  

Satsningen är ett resultat av nära samverkan med krögarna på Avenyn och stadens förvaltningar. 

Festplatser från Götaplatsen till Grönsakstorget

Nytt för i år är också att dansen får en egen plats i Bältespännarparken. Här utlovas möjlighet att prova olika dansstilar, allt från bugg till Bollywood, men också att ta del av dansföreställningar. Lokala aktörer finns på plats för att erbjuda mat och dryck.   

Även på Grönsakstorget blir det lokalt, där kommer publiken kunna upptäcka nya band och artister – rakt från garaget eller replokalen och upp på scenen. Satsningen är en del i att ge fler oetablerade akter möjlighet att höras och synas i ett större sammanhang.  

Likt tidigare år är Basargatan och Kungstorget en stor festplats, med Streetfoodfestivalen samt scenunderhållning och konserter. I Kungsparken tar Dans- och teaterfestivalen plats med ett program för barn och familj med cirkus och prova på-aktiviteter.  

Samtliga festplatser ligger inom gångavstånd i centrala staden vilket gör det enkelt för besökarna att röra sig mellan olika delar av festivalen och upptäcka mer längs vägen.  

Göteborgskalaset äger rum 27–30 augusti och programmet släpps i början av sommaren. Festivalen är gratis och öppen för alla. Läs mer om Göteborgskalaset här.