Hoppa till innehållet
Choose language
  • Hem
  • Nyheter
  • SKF:s huvudkontor välkomnade internationella studenter

SKF:s huvudkontor välkomnade internationella studenter

Den 9 oktober välkomnade SKF internationella studenter inom bland annat Mobilitetsteknik och Mekatronik vid Chalmers tekniska högskola till sitt huvudkontor i Gamlestaden. Studenterna fick värdefull information om SKF:s Global Graduate Program och en exklusiv rundtur i en av fabrikerna. Företagsbesöket arrangerades av Unimeet Gothenburg med syfte att erbjuda deltagarna en unik chans att lära sin mer om branschen och utöka sitt professionella nätverk.

Foto: Elina Maaranen

Ett trettiotal internationella studenter inom maskinteknik vid Chalmers tekniska högskola fick möjlighet att följa med Unimeet Gothenburg till SKF:s huvudkontor och fabrik i Gamlestaden. En unik möjlighet för studenterna att utforska företagets olika näringsgrenar, affärsfunktioner och få information om SKF:s globala forskarutbildningsprogram.  

Representanter från SKF:s Global Graduate Program, Anett Szabó, Lorenzo Abbate och Emma Karlsson, fanns på plats för att berätta om företaget och informera om programmet. De delade med sig av deras resor in i SKF och hur en vardag kan se ut. Studenterna fick även med sig värdefulla tips och tricks för att navigera på den svenska arbetsmarknaden.

Deltagarna fick också följa med Lars Werner, Visitor guide, på en exklusiv rundtur i en av SKF:s fabriker. Där fick de ta del av sällsynta vyer och värdefulla insikter om företagets automation av tillverkningsprocesser och se hur olika robotar arbetar, där bland självkörande gaffeltruckar. Lars berättade med glimten i ögat att Elvis Presley var på väg, och i samma stund åkte en självkörande truck förbi. Flera av truckarna, fortsatte han, har roliga smeknamn, såsom Lady Gaga, Madonna och såklart Elvis Presley.

Georgios Papadoperakis, masterstudent​ vid Chalmers Tekniska Universitet. Foto: Elina Maaranen

En av eftermiddagens deltagare var Georgios Papadoperakis, som studerar mastersprogrammet i Systems, Control and Mechatronics vid Chalmers. Han var nyfiken på hur SKF jobbar, eftersom han själv är intresserad av en karriär i manufakturering:

– I was interested to learning more about it. It was very helpful; it was also very interesting and interactive going to see the manufacturing line up in person. I’m very happy that I had the opportunity to attend.

Unimeet Gothenburgs ambition med att arrangera företagsbesök för internationella studenter och forskare är att tillsammans med företagen och arbetsgivarna i Göteborgsregionen lyfta staden som en attraktiv arbetsplats och attrahera framtida internationella talanger att stanna kvar i Göteborg efter avslutade studier.

Unimeet Gothenburg är ett samarbete mellan Göteborgs universitet, Chalmers och Näringslivsgruppen på Göteborg & Co, med syfte att stärka utbytet mellan universitetens internationella studenter och näringslivet, skapa kulturella och sociala mötesplatser samt nätverksmöjligheter.