Hoppa till innehållet

Sök

Vad söker du efter?

  • Hem
  • Nyheter
  • Poesitävling, lärande, rörelse och inkludering på Bokmässan med BonnierHoops

Poesitävling, lärande, rörelse och inkludering på Bokmässan med BonnierHoops

Efter ett sommarlov fullt med aktiviteter såsom basketturneringar, spoken word tävlingar och läshörna avslutas årets BonnierHoops med en stor poesitävling på Bokmässan.

Under fredagen den 27 september kommer BonnierHoops ha en brandad scen med tema lärande, rörelse och inkludering. Under morgonen håller Bonnierförlagen en frukostföreläsning där Anders Hjort, Anna Lindeborg och Daniel Johnsson kommer att prata om BonnierHoops.

Kl.15.00-16.00 är det dags för poesitävling för unga mellan 14-21 år där vinnaren får 10.000 kr. Det är konstnären och poeten Segal Mohamed som står som konferencier. Tävlingen sker i form av slam poetry och vinnaren utses på plats av en jury.

BonnierHoops i Biskopsgården är ett samarbete mellan Bonnierförlagen, Svenska Basketbollförbundet, Göteborgs Stad, Polisen, Näringslivsgruppen Göteborg & Co, Bokmässan, Bostadsbolaget, Poseidon, Bo Bra och Västra Hisingen Basket. BonnierHoops startades av Bonnierförlagen och Svenska Basketbollförbundet 2015 i Kista, Stockholm, för att skapa en samlingsplats för ungdomar under sommarlovet.

Ta del av BonnierHoops Biskopsgården på Instagram och Facebook.

Prenumerera på Göteborg & Co:s nyhetsbrev

Vill du ha kontinuerliga uppdateringar från Göteborg & Co i din mailkorg?

Registrera